Jak poznáte, že je čas koupit nové povlečení?

Jakmile se nám nošením opotřebuje oblíbený kousek oblečení, je pro nás zcela normální koupit si nový. V případě ložního prádla bychom měli postupovat stejně. I když se o své povlečení staráme jak nejlépe umíme, bohužel, má také svou životnost. Pojďte se podívat na hlavní znaky, že je třeba koupit nové povlečení.

Obrázek1

Jestli patříte k lidem, kteří mění povlečení každý týden nebo 14 dní, je ideální ho po 2-3 letech vyměnit za nové. Samozřejmě, pokud se o povlečení staráte s velkou péčí, můžete jeho životnost prodloužit o několik dalších let. Podívejte se na pár tipů, v předešlém článku, jak zachovat povlečení déle jako nové.

Znaky opotřebovaného povlečení:

  • žmolky
  • povlečení je tenčí
  • vybledlé barvy
  • bílé povlečení je zašedlé
  • ztrácí tvar

Délka životnosti povlečení závisí i na tom, jak kvalitní materiál jste si při výběru zvolili. Rychlým pomocníkem pro dokonalý výběr kvalitního povlečení je:

  • hmat, již pouhým dotykem poznáte, že je materiál kvalitnější
  • počet nití na cm2, čím více nití, tím větší kvalita
  • materiál 100% bavlna

Žmolky

Bohužel, i přes správnou péči, se na povlečení nebo prostěradle mohou vytvořit žmolky. Může to být ukazatelem nekvalitního materiálu, ale také toho, že vašemu povlečení právě odzvonilo a je třeba se poohlédnout po novém.

Ovšem, pokud kromě žmolků nejeví povlečení žádné další vady, můžete je odstranit. Výborně se na to hodí odstraňovač žmolků, ale stejně dobře vám poslouží i nůžky, holítko nebo pemza. Jestli je materiál jemnější tak se pemze vyhněte - hodí se spíše na pevnější a hrubé materiály.

Tenčí povlečení

Praním dochází k opotřebování materiálu, a tím i ke ztenčení vláken. Povlečení je na pohled i na omak tenčí. Není to jen estetická vada, ale důsledkem narušení vláken povlečení neplní funkci, tak jak by mělo - je méně prodyšné a špatně saje pot.

Zašedlé povlečení a vybledlé barvy

Povlečení perete přesně podle návodu, používáte prací prostředky na barevné i bílé prádlo, ale barvy vám přesto vybledly? Nezoufejte, s největší pravděpodobností jste se o povlečení starali dobře. Zašedlé a vybledlé ložní prádlo je dalším znakem, že se na materiálu podepsal zub času, a že je čas na nákup nového povlečení.

Tvar už není jako dříve

Jistě jste si už někdy všimli, že vaše povlečení už nesedí tak dobře jako dříve a vypadá jakoby se zvětšilo. Stejně jako se při praní vlákna časem ztenčují, dochází také zároveň k jejich natažení. Na vině, ale není vždy jen proces praní. Abyste si zachovali tvar povlečení, co možná nejdéle, dbejte i na správné zavěšení během sušení. Nejčastější chybou je věšení prádla za konce (rohy), které se velmi rychle pod vlastní vahou natáhnou.

Poznáváte v některém bodu povlečení, které máte doma? Pokud ano, je načase koupit nové. Na kvalitě spánku se nepodílí pouze kvalitní postel, polštáře a přikrývky, ale také kvalitní ložní prádlo.

 Podívejte se na naši bohatou nabídku a vyberte si povlečení pro celou rodinu.

Autor: Lucie Krchňáková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení