Francouzské povlečení

Objevte kouzlo francouzského povlečení

 

Máte rádi romantické filmy, ve kterých se partneři zachumlají pod jednu velkou přikrývku a potají jim závidíte? Už nemusíte. Pořiďte si francouzskou přikrývku do ložnice i Vy. Ta tam je doba, kdy bylo zvykem mít oddělené přikrývky.

V ložnici trávíme až třetinu našeho života. Proto bychom se v ní měli cítit příjemně a bezpečně. V ložnici by nás neměl rušit telefon, zapomeňte i na řešení pracovních záležitostí. Francouzi proto přišli s francouzskou přikrývkou. Ta se vyrábí jen z nejkvalitnějších materiálů

Ať už si komfortu dvoulůžka užíváte sami, ve dvou nebo s dětmi, přikrývku určitě řešíte. Na jednu stranu si chcete užívat vzájemné blízkosti, na druhou stranu se o duchnu taháte. Co naplat. Pod jednu deku běžných rozměrů se prostě nevejdete. Pořiďte si francouzskou přikrývku.

Francouzská deka?

Přikrývka větších rozměrů (200 x 200 cm, 220 x 220 cm, 220 x 200 cm, 240 x 200 cm), pod kterou se pohodlně vejdete. Užívejte si vzájemné blízkosti a také toho, že vám nikdo deku nekrade. Pohodlně se jí přikryjete a můžete si užívat luxusní a ničím nerušený spánek. A kdoví, možná tím vyřešíte i drobnou rozepři s drahou polovičkou. Francouzská deka totiž prý má pozitivní účinky na partnerský život (i ten intimní).

Výhody x nevýhody

 • + Vzájemná blízkost
 • + O deku se nebudete přetahovat
 • + Pohodlně se pod ni vejdete i s dětmi
 • + Vypadá elegantněji a moderněji, než dvě peřiny
 • - Hůř se s ní manipuluje
 • - Nevejde se od pračky s malou kapacitou

Rozměr přikrývky hraje při výběru důležitou roli. Standardem je délka 200 cm, pro vyšší osoby ale i to může být málo. Pak se vyplatí pořídit prodlouženou délku francouzské přikrývky. Počítejte ale s tím, že běžné povlečení na ni nenavléknete. Budete potřebovat povlečení atypických rozměrů.

Jak francouzskou peřinu vybrat?

Při výběru přikrývek zpravidla rozhoduje roční období, kdy ji hodláte používat. Jinak tomu není ani v případě francouzských dek.

 • Deka na léto je měkká, lehká jako pírko a zajistí klidný a ničím nerušený spánek při vyšších teplotách vzduchu. V létě chladí a potěší vás dlouhou životností.
 • Celoroční přikrývka – skvělá volba. Můžete ji požívat 365 dní v roce. Je vyplněna lehoučkým dutým vláknem a mikroprostory mezi jednotlivými vlákny slouží jako termoregulační prvek. V zimě zahřeje, v létě odvádí pot a teplo od vašeho těla.
 • Kombinovaná přikrývka – Tvoří ji dvě deky různé gramáže, které v zimě sepnete dohromady, v létě zase oddělíte. Lehčí využijete v letním období, tu silnější na jaro a podzim.

Dalším kritériem výběru je materiál. Povrchový materiál může být ze 100% bavlny, směsi bavlny s polyesterem, nebo tkanina s vlákny Aloe Vera. Pokud jde o výplň francouzských přikrývek, pak se nejčastěji setkáte s dutým vláknem. Výjimkou ale není ani ovčí rouno nebo vlákno tencel.

A co povlečení – budu si moct vybírat?

Ano. Dnes už spoustu výrobců myslí i na tuto variantu a vy nebudete nijak ochuzeni. Růžové, modré, černé, s kytičkami, vesmírné nebo jednoduché? Vyberte si, co hrdlo ráčí.

Materiál je základ

I u francouzského povlečení platí, že se vám v něm musí dobře usínat a pohodlně odpočívat. Mělo by být jemné na dotek, savé a prodyšné. Pokud jej bude používat alergik či astmatik, myslete na to při výběru. Materiál by jej neměl dráždit.

Barva a vzor hrají důležitou roli

Slaďte povlečení s interiérem. Mělo by dotvářet celkový dojem i pohodovou atmosféru. Naše mysl celý den jede na plné obrátky, v noci si zaslouží relaxovat. Věřili byste, že barva povlečení ovlivňuje náš spánek i náladu?

 • Bílá se hodí hlavně pro ty, kteří chtějí v životě něčeho dosáhnout, milují čistotu a pořádek. Někoho bílá barva uklidní, na jiného působí tak nějak „sterilně“.
 • Žlutá barva připomíná slunce a léto. Už jen její přítomnost způsobí, že se pocitová teplota místnosti o nějaký ten stupínek zvedne.
 • růžovém francouzském povlečení se budete cítit jako princezna. Vnese do vaší ložnice něhu a vřelost.
 • Modrá barva uklidňuje, navozuje pocit míru a klidu. Hodí se do ložnice citlivých jedinců.
 • Černá je královnou elegance. Hodí se spíš pro uzavřené osoby.
 • Červená je znakem života a elánu, někoho ale může silně dráždit.

Nezapomeňte na správnou velikost

Rozměr přikrývky hraje při výběru francouzského povlečení prim. Standardem je délka 200 cm, pro vyšší osoby ale i to může být málo. Pak se vyplatí pořídit prodlouženou délku francouzské přikrývky – tj.220 cm.

Pár rad, jak vybrat to pravé francouzské povlečení:

 • Ať už vybíráte francouzské povlečení nebo lůžkoviny klasického rozměru, volte raději neutrální barvy– snáze se na nich s partnerem dohodnete
 • Odpovězte si na otázku, kdy jej budete používat. V létě? V zimě? Nebo celý rok?
 • Dejte si pozor na středový šev. Ten dokáže pěkně otrávit život. Jak to poznáte? Povlečení není ušito z jednoho kusu. Uprostřed je šev, který spojuje díly dohromady.
 • Vyberte si nemačkavou úpravu. Určitě víte, jaké to je žehlit velký kus oblečení. A co teprve francouzské povlečení?