Nákup po telefonu 383 800 155 Kanafasu ještě neodzvonilo

Jistě jste již slyšeli pojem kanafas. Tato našimi předky velice oblíbená tkanina nás společně s krajkou provází již celými staletími. Díky své jedinečné struktuře si stále drží vysoký počet příznivců a milovníků. Nabízí se nám tedy jistý předpoklad, že oblíbená kostička společně s proužkem z naší nabídky hned tak nezmizí...

Tak, jako všechny materiály prošly ve své časové linii určitým vývojem, nebyl ani námi zmiňovaný kanafas ušetřen.


Kanafas

V dobách minulých bylo žádoucí, aby dostatečná tuhost použitých materiálů zachovávala požadovaný tvar sama, popřípadě za lehké podpory škrobících látek. Pokud si selka pořídila z kanafasu nadměrně řasenou suknici, bylo nepřípustné, aby materiál splýval. Taktéž se od kanafasu očekávala jistá pevnost, neboť dobová kazajka byla pod prsy upravována pouze šněrovací stuhou. S pevností, se kterou se k tělu stahovala byla vyšší odolnost určitou nutností.

Inspirujme se kanafasem

 Něco z historie

Kanafas si své pojmenování nese již od středověku, po rostlině zvané konopí latinsky též "Canabis", který svou pevností a zpracovnám tuto tkaninu velice připomínal. Až během let 16. století začal nést kanafas znaky shodné s tím dnešním. Plátnovou, výrazně zřetelnou vazbu ovšem omezoval výběr barev. Modrý a červený proužek postupně doplnila kostička, střídavě proplétaná s barvou bílou. Kostička a plátnová vazba se stala během následujících let hlavním znakem kanafasu.

K této době se váže nejvýznamnější rozšíření kanafasu mezi všechny společenské vrstvy. Do žádaných proužků a kostek se nejen oblékalo, ale převážně se v něm spalo. Lidové rčení "hup do kanafasu" mluví jistě za vše. Až přelom 19-20 století přinesl určité změny, kostky byly doplněny o další barevné odstíny a hrubý len vystřídala 100% bavlna. Tím si bezesporu kanafas zajistil vstup do nového tisíciletí, s přízviskem moderního a žádaného venkovského stylu.


Gramáž

I u kanafasu stejně jako u ostatních textilii používáme různé gramáže, rozřazeny dle následného využití:
- 112-120g/m2 kanafas s touto gramáží je nejčastěji používán k šití ložního prádla. Tkanina je předem vysrážena, tedy zhuštěna a jemnost vlastní bavlně zaručí mnoho sladkých snů.
- 140-170g/m2 kanafas v této gramáži je určen převážně pro šití ubrusů, polštářů, chňapek, utěrek, zástěr a jiného, převážně bytového textilu.
- 300 g/m2 textilie v této gramáži se dnes již běžně netkají. Využívají se převážně k restaurování historických oděvů, k renovaci čalounění a k výrobě jejich věrných replik.

 

Nesmrtelný kanafas...

 Pro fajnšmekry

Pojem šanžanování je s kanafasem spjat, stejně jako mercerace s bavlnou. V přímém překladu šanžán znamená měňavý, tedy tkanina s měňavými odstíny barev na povrchu materiálů. Způsob úpravy znám pouze u hedvábných tkanin se v devadesátých letech začal používat i u oblíbeného kanafasu.

 

Kostičky, kostičky a zase kostičky

 

Využití kanafasu se po dlouhou dobu jeho existence téměř nezměnilo. Stále v něm velice rádi spíme, zdobíme s ním nejen sebe ale i své útulné domovy. Utěrky, chňapky ani zástěry z našich kuchyní nezmizely a jistě se tedy s kanafasem potkáme i v budoucnu...


Datum zveřejnění: 12.02.2018